Muszki owocówki mogą być szkodliwe! Jak się ich pozbyć?

24 sierpnia 2018 15:44
Muszki owocówki mogą być szkodliwe! Jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki to małe, uciążliwe owady, które niestety zbyt często ignorujemy. Okazuje się, że muszki te mogą przenosić szkodliwe bakterie. Dodatkowo, im dłużej nic z nimi nie robimy, tym więcej jaj składają. Po jakimś czasie problem staje się więc o wiele trudniejszy do rozwiązania.

Zdjęcie Muszki owocówki mogą być szkodliwe! Jak się ich pozbyć? #1

Muszki owocówki najczęściej odwiedzają naszą kuchnie wtedy, kiedy wyczują fermentujące soki owocowe. Wystarczy, że owoc poleży jakiś czas, a muszki już wyczują woń pożywienia. Często zbierają się również w koszu na śmieci, jeśli wrzuciliśmy tam wcześniej obierki, ogryzki, czy choćby pestki.

Muszki te bardzo szybko składają mnóstwo jaj, dlatego już po kilku dniach z paru sztuk robi się cały ruj. Przenoszą również szkodliwe dla zdrowia bakterie, dlatego nie możemy ich ignorować. Jak więc pozbyć się muszek?

Suszarka do włosów

Jeśli muszek jest jeszcze mało, a tobie zależy na szybkim efekcie, użyj suszarki do włosów. Muszki owocówki nienawidzą gorącego powietrza i bardzo szybko giną pod jego wpływem. Skieruj powietrze z suszarki na muszki, a one po prostu się wysuszą.

Zdjęcie Muszki owocówki mogą być szkodliwe! Jak się ich pozbyć? #2

Pułapka

Najczęstszą stosowaną metodą jest pułapka, w której znajduje się płyn wabiący muszki. Kupimy go w sklepie za kilka/kilkanaście złotych. Zaletą takich środków jest fakt, że nie są one toksyczne dla człowieka. Należy jednak sprawić, aby dzieci nie miały do niego dostępu.

Domowa pułapka

Taką pułapkę możemy zrobić jednak sami. Wystarczy wlać do słoika ocet, dodać kilka kropel płynu do naczyń, zakleić otwór folią i zrobić w niej małe dziurki. Muszki zostaną zwabione przez zapach mikstury i utkną w słoiku.

Powyższe sposoby pomogą ci pozbyć się muszek z kuchni. Ważne jednak, aby zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się. W tym celu zawsze pamiętaj o chowaniu owoców do lodówki i o regularnym wynoszeniu śmieci, w których znajdują się fermentujące odpady.