Orlen wypuścił paliwo, które czyści silnik!

24 sierpnia 2018 15:44
Orlen wypuścił paliwo, które czyści silnik!

Orlen zaprojektował i wypuścił już nowy rodzaj paliwa – Efecta 95 oraz Efecta Diesel. Nowe paliwo ma zastąpić obecne już paliwa EuroSuper 95 i ON Ekodiesel.

Zdjęcie Orlen wypuścił paliwo, które czyści silnik! #1

Efecta została przetestowana w Czechach i tam też już ją wprowadzono za pośrednictwem sieci Benzina. Jak informuje Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen, rynek czeski okazał się najlepszym miejsce do testowania i wprowadzenia tego paliwa. Efecta została przyjęta bardzo pozytywnie i już zyskała sporą popularność nie tylko wśród ekspertów branży, ale przede wszystkim wśród zwykłych kierowców.

Jaka jest główna zaleta nowego paliwa?

Zdjęcie Orlen wypuścił paliwo, które czyści silnik! #2

Jak zapewnia Orlen, Efecta zapobiega tworzeniu się osadów w układzie wtryskowym, utrzymując w 98% pierwotną efektywność silnika. Sieć powołuje się na badania wykonane przez laboratorium SGS, które dowiodły, że paliwo usuwa 65% osadu powstającego w wyniku spalania benzyny. Efeca Diesel natomiast ma usuwać połowę osadu już po pierwszym zatankowaniu baku. Tankowanie nowej benzyny ma być również dużo szybsze i łatwiejsze, dzięki temu, że producentom udało się uzyskać dwukrotnie mniejsze pienienie się benzyny.

Dokładny skład mieszanki jest tajemnicą, jednak wiadomo mniej więcej jak wpływa on na utrzymanie czystości silnika. Składniki zawarte w paliwie pozwalają na wypalenie się zanieczyszczeń z najtrudniej dostępnych miejsc. Efecta ma również działanie powierzchniowe, które usuwa najmocniejszy przyklejone i zaschniętej zabrudzenia. Dzięki takiemu działaniu silnik ma szansę posłużyć nam o wiele dłużej.

Producenci zapewniają również, że tankowanie Efectą zmniejsza emisję tlenku azotu przez samochód o 8%