Zielony kolor moczu – co oznacz i czy jest się czego obawiać?

17 sierpnia 2018 10:24
Zielony kolor moczu – co oznacz i czy jest się czego obawiać?

Zmiana koloru moczu może mieć wiele przyczyn. Niektóre są zupełnie niegroźne, inne natomiast okazują się poważną chorobą. Warto więc obserwować swój mocz i w razie niepewności skonsultować się z lekarzem.

Zdjęcie Zielony kolor moczu – co oznacz i czy jest się czego obawiać? #1

Co może być przyczyną zielonego koloru moczu?

Leki

Jedną z najczęstszych przyczyn zielonego koloru moczu jest przyjmowanie niektórych leków. Leki, takie jak np. propofol stosowany w anestezjologii zmienia kolor moczu na odcień zielonego. Zazwyczaj mija to po 2-3 dniach.

Barwniki

Czasami za zielony, lub inny kolor moczu odpowiadają barwniki zawarte np. w kolorowych napojach. Najczęściej napoje, które barwią język barwią również mocz. Jednak nie tylko „sztuczne” produkty zawierające sporo barwnika barwią mocz. Dobrym przykładem są buraki, które również mogą zabawiać mocz i kał na czerwono. Za zielony kolor moczu mogą odpowiadać również szparagi. Wtedy zazwyczaj zmienia się również jego zapach.

Infekcje dróg moczowych

Zmiana koloru i konsystencji moczu może być również wynikiem infekcji dróg moczowych, która jest niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. Jeśli mocz zmienia kolor, konsystencję i zapach należy udać się do lekarza.

Zdjęcie Zielony kolor moczu – co oznacz i czy jest się czego obawiać? #2

Choroby

Zielony, lub inny kolor moczu może wskazywać również na choroby nerek, układu moczowego oraz chorób ogólnoustrojowych. Z tego względu, w niektórych przypadkach nie należy bagatelizować tego objawu.

Co zrobić, kiedy nasz mocz ma zielony odcień?

Na początku koniecznie jest wykluczenie niegroźnych przyczyn. Jeżeli w ciągu ostatnich dni piłaś dużo barwionych napojów, jadłaś sporo szparagów, lub zażywałaś zmieniające kolor leki, to zielony mocz powinien zniknąć po kilku dniach. Jeśli jednak wykluczyłaś te przyczyny, to obserwuj kolor moczu przez kilka dni, a kiedy nie wraca do naturalnej barwy - udaj się do lekarza, który zleci badania moczu.