Ta trująca roślina przez upały stała się jeszcze bardziej niebezpieczna!

14 sierpnia 2018 00:06
Ta  trująca roślina przez upały stała się jeszcze bardziej niebezpieczna!

Upały nie są przyjemne, szczególnie jeśli trwają już od dłuższego czasu. Okazuje się jednak, że oprócz powodowania zmęczenia, odwodnienia i braku chęci do robienia czegokolwiek, upał ma jeszcze jedną wadę – potęguje szkodliwość barszczu Sosnowskiego.

Zdjęcie Ta  trująca roślina przez upały stała się jeszcze bardziej niebezpieczna! #1

Barszcz Sosnowskiego jest trującą i niezwykle niebezpieczną rośliną. Sięga nawet 4 metrów i łatwo pomylić go z wyrośniętym koprem. Roślina ta ma zieloną łodygę z fioletowymi plamkami u podstawy. Liście są szerokie i posiadają zaostrzone końcówki. Bezpośredni kontakt ze skórą powoduje oparzenia, podrażnienia, a nawet może doprowadzić do śmierci.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki trujący?

W soku tej rośliny znajdują się furanokumaryny, które są bardzo szkodliwe. Substancje te w obecności światła słonecznego wiążą się z DNA komórek skóry, co w rezultacie prowadzi do poważnych oparzeń.

Oparzenia jednak nie są jedynym skutkiem kontaktu z tą rośliną. Niektóre furanokumaryny wykazują bowiem działanie rakotwórcze oraz uszkadzające płód.

Zdjęcie Ta  trująca roślina przez upały stała się jeszcze bardziej niebezpieczna! #2

Jaki wpływ na barszcz Sosnowskiego ma pogoda?

Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie sprawia, że roślina jest dla nas groźna nawet wtedy, kiedy nie mamy z nią bezpośredniego kontaktu. Szkodliwe związki bowiem ulatniają się z liści i mogą opadać na naszą skórę, jeśli jesteśmy w pobliżu rośliny. Do przychodni w całego Polsce zgłasza się coraz więcej osób z poparzeniami.

Barszcz Sosnowskiego wywołuje następujące objawy:

  • Podrażnienie dróg oddechowych
  • Nudności i wymioty
  • Ból głowy
  • Podrażnienie oczu
  • Zapalenie spojówek

W ciągu 24 godzin dochodzi natomiast do zaczerwienienia skóry i powstawania pęcherzy. Po tygodniu podrażnione miejsca ciemnieją, a ciemne zabarwienie utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. Miejsce poparzone jest nadwrażliwe na światło słoneczne nawet przez kilka kolejnych lat.

Osoby, które są nadwrażliwe na oparzenia barszczem Sosnowskiego są narażone na martwicę tkanek, a w rezultacie nawet na amputację poparzonej kończyny.

Co zrobić, kiedy doszło do kontaktu z tą rośliną?

Jak najszybciej należy umyć podrażnione miejsce wodą z mydłem i udać się do lekarza. Należy również unikać kontaktu ze słońcem przynajmniej przez 2 kolejne dni.