Branie prysznica – przestań popełniać te 5 błędów!

8 sierpnia 2018 15:29
Branie prysznica – przestań popełniać te 5 błędów!

Branie prysznica to coś, co większość z nas robi każdego dnia. Niestety, wiele osób popełnia podczas tej czynności wiele błędów, które negatywnie wpływają na skórę, włosy, a nawet samopoczucie. Warto więc zwrócić uwagę na to, co i jak robimy pod prysznicem, aby uniknąć popularnych błędów w higienie osobistej.

Temperatura wody

Zdjęcie Branie prysznica – przestań popełniać te 5 błędów! #1

O ile w chłodnym, a nawet zimnym prysznicu nie ma nic złego, o tyle zbyt ciepły prysznic nie jest wskazany. Gorąca woda pozbawia naszą skórę naturalnych olejków ochronnych i ją przesusza. Skóra wysuszona jest natomiast o wiele bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje – np. grzybicze.

Gorąca woda powoduje również nadmierny przepływ krwi, co pogarsza stan skóry trądzikowej, powoduje zaczerwienienia i stany zapalne. Dodatkowo, jeśli przed gorącą kąpielą lub prysznicem nie wypijemy przynajmniej szklanki wody, może dojść do odwodnienia i pogorszenia samopoczucia na cały dzień.

Długość prysznica

Prysznic nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Długie prysznice powodują senność oraz wszystkie negatywne skutki, jakie wywołuje zbyt gorący prysznic.

Środki do mycia

Produkty do mycia, które bardzo się pienią nie są najlepsze dla naszej skóry. Im więcej piany, tym większe ryzyko przesuszenia i osłabienia skóry. Nie warto również stosować mydeł antybakteryjnych. Do codziennego mycia najlepiej wybrać delikatny środek myjący, który oczyści skórę, ale jej nie osłabi.

Zdjęcie Branie prysznica – przestań popełniać te 5 błędów! #2

Używanie starych gąbek

Gąbkę do mycia należy wymieniać na nową przynajmniej raz w miesiącu. Wilgoć i martwy naskórek znajdujący się w głęboko w gąbce to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii.

Wycieranie się ręcznikiem

Do wycierania ciała najlepiej jest używać ręczników, które są chłonne, ale nie szorstkie. Skóra po kąpieli i tak jest już mocno osłabiona. Zwróć również uwagę na to, aby dokładnie wytrzeć miejsca, takie jak pachy, okolice pachwin i stopy. Jeśli pozostawimy te obszary wilgotne, staną się one o wiele bardziej narażone na infekcje.