Dlaczego konieczne jest leczenie mleczaków?

1 sierpnia 2018 10:51
Dlaczego konieczne jest leczenie mleczaków?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że nie jest konieczne leczenie zębów mlecznych, ponieważ prędzej, czy później i tak wypadną, a na ich miejscu pojawią się zęby stałe. Jest to jednak błędne podejście do sprawy. Nieleczenie mleczaków może przynieść wiele problemów, które będą ciągły się przez całe życie.

Zdjęcie Dlaczego konieczne jest leczenie mleczaków? #1

Próchnica

Zęby mleczne są dużo słabiej zmineralizowane, przez co wielokrotnie bardziej narażone na próchnicę. Jeśli dziecko ma próchnicę na zębach mlecznych, prawdopodobnie przejdzie ona na zęby stałe. Nie wolno więc tego bagatelizować.

Szczęka i zgryz

Kiedy dziecko ma próchnicę na zębach mlecznych, dużo szybciej psują się one niż zęby stałe. To bardzo często prowadzi do wcześniejszego usunięcia lub wypadania zębów mlecznych. Dziecko, które zbyt wcześnie straci zęby zazwyczaj ma problem ze zgryzem, szczęką i żuchwą. Okazuje się, że szczęka i żuchwa nie rozwijają się wtedy prawidłowo, a wyrastające zęby stałe nie mają dość miejsca na linii dziąseł. Pojawiają się następnie problemy ze zgryzem i krzywymi zębami.

Jeśli nieprawidłowy rozwój szczęki i żuchwy zbagatelizujemy, może dość nawet do zniekształcenia twarzy.

Zdjęcie Dlaczego konieczne jest leczenie mleczaków? #2

Jak więc dbać o mleczaki, aby uniknąć powyższych problemów?

Pierwsza wizyta u stomatologa

Na pierwszą wizytę powinniście udać się w ok. 6-7 miesiącu życia dziecka, kiedy zaczynają pojawiać się siekacze. Wizyta służy tylko temu, aby dowiedzieć się, jak należy postępować z dzieckiem podczas wyrastania mleczaków i jak dbać o ich higienę. Lekarz oczywiście nie będzie wykonywał żadnych zabiegów, ale da wiele cennych wskazówek.

Wizytę należy powtarzać przynajmniej co pół roku, aby na bieżąco wykrywać ewentualnie nieprawidłowości w ząbkowaniu.

Higiena

Dopóki dziecko karmione jest piersią, czyszczenie ząbków i dziąseł nie jest konieczne. Mleko matki nie zawieraj bowiem ani jednej substancji, która wywołuje próchnicę. Kiedy dziecko jednak zaczyna spożywać inne produkty, warto czyścić mu zęby i dziąsła za pomocą wacika nawiniętego na palec, namoczonego w czystej wodzie lub delikatnym naparze z rumianku.

Pierwsze szczotkowanie

Najważniejsze jest to, aby dziecko zaczęło szczotkować zęby jak najszybciej. Dzięki temu wyrobi sobie nawyk na całe życie i uniknie wielu problemów. 12 miesiąc życia jest odpowiedni na pierwszą szczoteczkę do zębów, bo dziecko jest już w stanie naśladować proste czynności.

Leczenie mleczaków

Jeśli w miarę szybko zabierzemy dziecko z próchnicą mleczaków do dentysty, usuwanie ich nie będzie konieczne. Lekarz wybierze odpowiednią dla dziecka metodę leczenia, która sprawi, że zęby mleczne będą rozwijać się prawidłowo.