Cukrzyca - stosuj zioła, które ją leczą

27 lipca 2018 11:30
Cukrzyca  - stosuj zioła, które ją leczą

Cukrzyca dotyka coraz większej ilości osób. Jednak jej powszechność wcale nie oznacza, że nie jest ona chorobą groźną dla życia. Poziom cukru należy monitorować i stabilizować już w stanie przedcukrzycowym, aby nie dopuścić lub maksymalnie opóźnić rozwój tej uciążliwej choroby.

Zdjęcie Cukrzyca  - stosuj zioła, które ją leczą #1

Najczęściej występujące objawy cukrzycy to:

  • Ciągłe odczuwanie pragnienia
  • Chroniczne zmęczenie
  • Parcie na pęcherz
  • Napady głodu
  • Niewyraźne widzenie
  • Utrata masy ciała

Zioła są bardzo pomocne w przypadku stanu przedcukrzycowego oraz w przypadku rozwiniętej już cukrzycy. Pomagają one w naturalny sposób regulować stężenie glukozy we krwi.

Ekstrakt z kory Croton guantemalensis

Wywar z kory tej rośliny ma doskonały wpływ na cukrzyków. Reguluje poziom cukru we krwi, ale działa również przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wspomaga też pracę trzustki oraz stymuluje ją do produkowania insuliny. Przyspiesza również metabolizm węglowodanów, co przyczynia się do obniżenia stężenia cukru we krwi.

Jak ją stosować?

Do szklanki wsyp łyżkę suszonej kory i zalej wrzątkiem. Zaparzaj przez noc, a rano przecedź i wypij na pusty żołądek.

Eukaliptus

Zdjęcie Cukrzyca  - stosuj zioła, które ją leczą #2

Poza swoimi właściwościami leczącymi układ oddechowy, eukaliptus doskonale wpiera również zdrowie cukrzyków. Obniża on poziom cukru we krwi i działa przeciwzapalnie.

Liście eukaliptusa (ok 1,5 łyżki) gotuj w 250 ml wody przez ok. 10 minut. Następnie odcedź napar i wypij. Napar możesz pić o każdej porze dnia.

Cynamon

Cynamon ma wiele właściwości zdrowotnych. Ułatwia trawienie, reguluje poziom cukru we krwi, stymuluje układ nerwowy i metabolizm.

Dwie laski cynamonu umieść w szklance i zalej wrzątkiem. Zaparzaj przez ok. 10 minut. Pij taki napar codziennie w porze popołudniowej.

Stevia

Choć stevia jest bardzo słodka, nie zawiera grama cukru. Zamiast tego doskonale obniża ciśnienie tętnicze, reguluje poziom cukru, działa bakterio i grzybobójczo. Stymuluje również organizm do produkcji insuliny.

Jeśli masz świeże liście stevii, musisz je zagotować w wodzie (pół szklanki wody na garść liści). Gotuj liście ok. 10 minut, odcedź i wypij napar. Jeśli jednak masz stevię w proszku, dodaj pół łyżeczki do herbaty lub koktajlu każdego dnia.