Storczyki – co zrobić, kiedy przekwitną i jak je pielęgnować?

20 lipca 2018 15:06
Storczyki – co zrobić, kiedy przekwitną i jak je pielęgnować?

Storczyki to jedne z najbardziej lubianych kwiatów. Prezentują się one pięknie w każdym wnętrzu. Jednak storczyki nie kwitną przez cały rok, a kiedy przekwitają, zazwyczaj zapominamy o ich pielęgnacji. Jest to duży błąd, ponieważ zaniedbany storczyk może już więcej nie wypuścić kwiatów.

Zdjęcie Storczyki – co zrobić, kiedy przekwitną i jak je pielęgnować? #1

Jak i kiedy przycinać storczyki?

Przede wszystkim, nigdy nie powinniśmy usuwać zielonego pędu. Niestety, zazwyczaj to robimy. Storczyk sam musi zasuszyć pęd, bo inaczej nie zawiąże on nowych pąków i nie wypuści kwiatów. Zielony pęd należy obserwować. Jeśli zauważymy, że na końcu pędu pojawiają się pąki, cierpliwie czekamy na nowe kwiaty. Jeśli jednak pąki pojawiają się na zgrubieniu pędu, musimy przyciąć pęd tuż nad pąkiem, aby ten znalazł się na samej górze.

Kiedy pęd zakończy kwitnienie i sam uschnie, należy go uciąć tuż nad liśćmi.

Zdjęcie Storczyki – co zrobić, kiedy przekwitną i jak je pielęgnować? #2

Co zrobić, kiedy storczyk przekwitnie?

Kiedy obetniemy uschnięty pęd, storczyka należy przenieść w chłodne (16-20 stopni C.) i zacienione miejsce. Najlepiej sprawdzi się parapet przy zachodnim oknie. Storczyki jednak nie lubią zimna, dlatego okno powinno być zamknięte. Przez pierwsze 2-3 tygodnie po przekwitnięciu nie podlewamy ani nie nawozimy storczyka – dajemy mu odpocząć. Po tym czasie zaczynamy podlewać kwiat, jednak tylko raz na 10 dni. Nawozimy go jednak dopiero wtedy, kiedy pojawią się młode, zielone liście.

Co 2-3 lata należy również storczyka przesadzić. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko osłabienia gałęzi i kwiatów. Po przekwitnięciu storczyka i po usunięciu uschniętego pędu musimy pozbyć się starego podłoża, które może już zawierać w sobie chorobotwórcze mikroorganizmy. Należy więc usunąć starą ziemię i dokładnie oczyścić z niej korzenie rośliny. Jeśli zauważysz, że niektóre korzenie są już zwiędnięte, wyschnięte, martwe – przytnij je aż do zdrowego miejsca. Oczyszczone korzenie warto spryskać biologicznym preparatem grzybobójczym. Następnie sadzimy roślinę w nonowym podłożu. Podłoże powinno składać się z odpowiedniej mieszanki. Najlepiej kupić gotową mieszankę składającą się głównie z kory sosnowej, węgla drzewnego oraz grubych włókien torfowca nowozelandzkiego i luźno obłożyć nią korzenie.

Kiedy należy samodzielnie usunąć kwiaty?

Stymulowane przez hodowców storczyki czasami powtarzają kwitnięcie zaraz po zrzuceniu poprzednich kwiatów. To bardzo osłabia storczyki i nie daje im czasu na regenerację. Wtedy storczyk żyje dużo krócej. Jeśli więc zauważysz, że storczyk kwitnie ponownie, a teoretycznie nie powinien – usuń pęd kwiatowy.

Co zrobić, kiedy storczyk nie kwitnie ponownie?

Jeśli storczyk przez bardzo długi czas nie kwitnie, musimy poddać go przechłodzeniu. Pod koniec sierpnia wynosimy storczyk na balkon i pozostawiamy go tam dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie do ok. 10 stopni C. Wtedy koniecznie musimy przenieść storczyk ponownie do domu.

Odpowiednio pielęgnowany storczyk będzie nam służył bardzo długi okres czasu. Jeśli zachowamy powyższe zasady, zdrowy storczyk będzie zakwitał nawet 3 trzy raz w roku.

Kilka cennych wskazówek odnośnie przesadzania storczyków znajdziesz w tym filmie: