Jak przycinać i pielęgnować żywopłot liściasty?

20 lipca 2018 15:06
Jak przycinać i pielęgnować żywopłot liściasty?

Żywopłot z liściastych roślin pięknie się prezentuje, jednak tylko wtedy, kiedy jest zadbany. Taki żywopłot daje trochę cienia oraz intymności podczas spędzania czasu w ogrodzie. Aby prezentował się dobrze, musi być systematycznie podcinany. Jak i kiedy należy to robić?

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot liściasty? #1

Po posadzeniu krzewów

Pierwsze cięcie żywopłotu powinno się odbyć już w pierwszym roku po posadzeniu krzewów. Jeśli sadzimy krzewy jesienią, najlepiej poczekać z przycięciem do wiosny. Jeśli sadzimy je wiosną, najlepiej podciąć je od razu. Gałęzie skracamy 10-15 cm, lub 20-30 nad ziemią w zależności od mocy zakrzewienia rośliny. Dzięki temu krzewy będą rosły gęsto i równomiernie.

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot liściasty? #2

Kolejne lata rozrostu żywopłotu

Większość żywopłotów wymaga cięcia dwa, trzy razy w sezonie. Pierwsze cięcie w roku powinno odbyć się wiosną, a kolejne dwa latem, najlepiej w równych odstępach czasu. Terminy te jednak nie są sztywne – inaczej tniemy rośliny zrzucające liście na zimę, a inaczej rośliny zimozielone.

  • Rośliny zimozielone

Pierwsze cięcie powinno odbyć się w marcu, przed okresem wegetacji. Drugie natomiast na przełomie czerwca i lipca. Po tym okresie roślin już nie przycinamy, gdyż zbyt młode liście i gałęzie mogę nie przetrwać zimy.

  • Rośliny zrzucające liście na zimę

Ten rodzaj roślin przycinamy na przełomie marca i kwietnia, z wyjątkiem roślin, które puszczają dużą ilość soków (grab pospolity, klon polny, buk pospolity, pęcherznica kalinolistna). Kolejny termin przycinania roślin, odpowiedni już dla wszystkich liściastych zrzucających liście na zimę, to przełom czerwca i lipca. W odróżnieniu od roślin zimozielonych, rośliny liściaste zrzucające liście przycinamy po raz trzeci – pod koniec sierpnia.

Cenne wskazówki:

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot liściasty? #3

  • Zawsze używaj odpowiednich do cięcia krzewów narzędzi. Nożyce, sekatory, itd. powinny być bardzo dobrze naostrzone.
  • W przypadku krzewów o dużych liściach (np. laurowiśnia) nie należy używać nożyc elektrycznych, które mogą je zniszczyć. W tym wypadku należy użyć nożyc ręcznych.

  • Cięcie żywopłotu zawsze zaczynamy od góry, stopniowo przechodząc do przycinania boków.

  • Linię cięcia możesz zaznaczyć rozciągniętym sznurkiem lub drutem. Dzięki temu żywopłot będzie bardziej symetryczny.