Wstydliwa choroba – łysienie plackowate. Poznaj 6 MITÓW na ten temat

20 lipca 2018 15:06
Wstydliwa choroba – łysienie plackowate. Poznaj 6 MITÓW na ten temat

Łysienie plackowate to choroba, której podłożem jest słaba kondycja skóry i włosów. Włosy zaczynają wypadać, co skutkuje szybkim i postępującym łysieniem. U większości chorych osób łysienie plackowate występuje tylko na głowie, jednak zdarza się, że choroba może objąć również brodę, okolice intymne i inne owłosione miejsca na ciele.

Pierwsze ognisko choroby ma wielkość monety. Z tego miejsca wypadają wszystkie włosy. Z czasem jednak dołączają nowe ogniska różnych wielkości.

Zdjęcie Wstydliwa choroba – łysienie plackowate. Poznaj 6 MITÓW na ten temat #1

Wokół łysienia plackowatego, a konkretnie jego przyczyn, pojawia się coraz więcej mitów.

Stres przyczyną łysienia plackowatego – MIT

Owszem, stres przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów, jednak jest to proces do zahamowania. Poza tym, kiedy włosy wypadają przez stres, niedługo potem odrastają.

Zbyt częste mycie przyczyną łysienia plackowatego – MIT

Zbyt częste mycie włosów może spowodować (i zazwyczaj powoduje) problemy ze skórą głowy. Skóra staje się albo bardzo przesuszona, albo wręcz przeciwnie – zaczyna się przetłuszczać. Jeśli zbyt często myjemy włosy stają się one bardziej łamliwe. Jednak nigdy nie jest to przyczyną łysienia plackowatego.

Noszenie słuchawek przyczyną łysienia plackowatego - MIT

Mężczyźni cierpiący na łysienie plackowate często pytają, czy aby czasem słuchawki nie są powodem tego, że łysieją. To skojarzenie bierze się stąd, że mężczyźni najszybciej zaczynają łysieć na czubku głowy, gdzie najczęściej noszą słuchawki. To jednak również nie jest przyczyną łysienia plackowatego.

Zdjęcie Wstydliwa choroba – łysienie plackowate. Poznaj 6 MITÓW na ten temat #2

Zabiegi laserowe wyleczą łysienie plackowate – MIT

Zabiegli laserowe stosowane na skórę głowy często pomagają zwiększyć porost włosów. Nie ma jednak naukowych badań potwierdzających, iż pomagają one w przypadku łysienia plackowatego. W tym przypadku największe pole do popisu będzie miał dermatolog i endokrynolog.

Nadmiar słońca przyczyną łysienia plackowatego – MIT

Nadmiar słońca często wysusza włosy, które potem trzeba intensywnie nawilżać, aby wróciły do normalnej kondycji. Tutaj negatywny wpływ słońca na włosy się kończy. Promienie słoneczne nie mają żadnego wpływu na wypadanie włosów i kondycję skóry głowy, a już tym bardziej nie są przyczyna łysienia plackowatego.

Skąd więc bierze się ta choroba?

Osłabienie cebulek, włosów i skóry głowy ma przyczynę biologiczną. Jeśli cierpisz na tę chorobę, to prawdopodobnie odziedziczyłaś ją po swoich rodzicach lub dziadkach. Choroba jednak ujawnia się i nasila w przypadku problemów hormonalnych. Dlatego tak ważne jest skontrolowanie ich poziomu pod okiem specjalisty.

Łysienie plackowate może mieć również podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy chorego atakuje cebulki włosów, uważając je za obce i groźne dla człowieka. Cebulki słabą, a włosy z czasem wypadają.