Jakie błędy popełniamy najczęściej stosując leki przeciwbólowe?

20 lipca 2018 15:05
Jakie błędy popełniamy najczęściej stosując leki przeciwbólowe?

Polacy bardzo często kupują i stosują leki przeciwbólowe. Często łykamy tabletki zupełnie bez potrzeby, czasami jednak konieczne jest uśmierzenie bólu lekami przeciwbólowymi. Wszechobecne reklamy i dostępność leków sprawia, że wydaje się nam, iż leki te są w 100% bezpieczne i można je zażywać dowoli. W rzeczywistości tak nie jest i popełniamy bardzo dużo błędów stosując leki przeciwbólowe.

Zdjęcie Jakie błędy popełniamy najczęściej stosując leki przeciwbólowe? #1

Stosowanie dwóch różnych leków o takim samym działaniu

Zażywanie np. aspiryny w połączeniu z ibuprofenem nie jest dobrym rozwiązaniem. Moc działania wcale nie wzrośnie, za to zwiększy się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Zbyt duże dawki

Łykając 3 lub 4 tabletki na raz mamy nadzieję, że uzyskamy ich silniejsze działanie. W rzeczywistości jednak działanie przeciwbólowe ma swój pułap, po przekroczeniu którego działanie przeciwbólowe już nie wzrasta. Nie ma więc żadnej różnicy w działaniu przeciwbólowym dwóch tabletek i np. pięciu. Zwiększa się jedynie toksyczne działanie leków.

Złe dobieranie leków

Przy wyborze leku powinniśmy zawsze kierować się własnymi potrzebami oraz substancjami, jakie dany lek zawiera. Nie powinniśmy natomiast kierować się reklamą, czy zwykłym przyzwyczajeniem.

Zdjęcie Jakie błędy popełniamy najczęściej stosując leki przeciwbólowe? #2

Leki przeciwbólowe a ciąża

Będąc w ciąży musimy bardzo uważać na leki przeciwbólowe. Stosować można jedynie paracetamol oraz ibuprofen. Ten drugi jednak tylko za zgodą lekarza i tylko w 2 trymestrze ciąży.

Nadużywanie leków

Wiele osób stosuje leki dostępne bez recepty na ból, na który leki te nie działają. Bóle stawów, kręgosłupa, czy silne migreny zawsze powinniśmy leczyć pod okiem lekarza. Stosowanie dostępnych leków może doprowadzić do pogłębienia się problemu.

O czym należy pamiętać zażywając leki przeciwbólowe?

Staraj się nie łączyć różnych leków o tym samym działaniu. Jeśli chcesz, aby lek zadziałał szybciej, nie stosuj kilku tabletek na raz, ale wybierz formę musującą lub kapsułki, które rozpuszczą się szybciej niż zwykłe tabletki. Pamiętaj również o tym, że w przypadku przewlekłego bólu konieczne jest leczenie pod okiem specjalisty, zamiast na własną rękę.