Korea Północna – 13 absurdalnych przepisów, których trzeba przestrzegać

19 lipca 2018 15:19
Korea Północna – 13 absurdalnych przepisów, których trzeba przestrzegać

Korea Północna to bardzo zamknięty kraj, a jego obywatele nie mają łatwego życia. Niestety, większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak absurdalne prawo tam panuje, ponieważ nie mają żadnego porównania. Mają własny, docięty od świata Internet, nie mogą podróżować, ani dzwonić za granicę. Jakie jeszcze północnokoreańskie prawa są dla nas szokujące?

Niebieskie jeansy

Kolor niebieski kojarzony jest ze światowym imperializmem. Osoby, które przebywają w miejscach poświęconych przywódcą nie mogą mieć na sobie jeansów w tym właśnie kolorze.

Tampony i prezerwatywy

W Korei Północnej kupienie podpasek lub tamponów graniczy z cudem. Kobiety wciąż korzystają z materiałowych wkładek wielokrotnego użytku.

Zdjęcie Korea Północna – 13 absurdalnych przepisów, których trzeba przestrzegać #1

Brak ciepłej wody

Choć w hotelach w większych miastach z kranu popłynie nam ciepła woda, w większości domów mieszkalnych jej nie ma. Aby wziąć ciepły prysznic, Koreańczycy zmuszeni są udać się do publicznych łaźni.

Jednorożce

Lokalni archeolodzy stwierdzili, że mają dowody na to, iż jednorożce naprawdę istnieją. Podtrzymuje to obywatelski dobry nastrój i patriotyzm.

Fryzury

Nawet w tym temacie nie ma samowolki w Korei Północnej. Kobiety i mężczyźni muszą wybierać fryzury ze specjalnych katalogów, w których znajduje się kilka różnych uczesań. Dodajmy, że mężczyźni najczęściej wybierają fryzurę podobną do tej, którą nosi Kim Dzong – Un.

Wybory przywódcy

Kto nie uda się na wybory i nie odda głosu – jest przestępcą. Dzięki temu, każde wybory cieszą się 100% frekwencją.

Zdjęcie Korea Północna – 13 absurdalnych przepisów, których trzeba przestrzegać #2

Nie każdy może mieszkać w stolicy

Kiedy ktoś chce się przeprowadzić do stolicy, nie może po prostu się spakować i wyjechać. Najpierw musi dostać pozwolenie. Urząd decyduje o tym, czy ktoś jest godny zamieszkania w Pjongjang.

Ograniczony dostęp do Internetu

Wifi w ogóle tam nie istniej, tak jak Windows. W Korei Północnej wszystkie zagraniczne strony są zablokowane. Obywatele mają dostęp do ok. 5000 stron lokalnych.

Waluta

Obywatele Korei Płn. Mają dowolność jeśli chodzi o walutę. Mogą płacić w wonach, dolarach, euro, yuanach , ale turystom nie wolno płacić w północnokoreańskiej walucie. Nie mogą oni również korzystać z lokalnych sklepów.

Trudno kupić samochód

Posiadanie samochodu jest zarezerwowane dla bogatych i wpływowych osób. Nawet jeśli ktoś posiada rower to i tak musi go zarejestrować i zgłosić do nadania tablic.

Ruch uliczny

W Korei Płn. nie ma świateł na skrzyżowaniach. Ruchem kieruje zazwyczaj wyspecjalizowana pracownica. Pani kierująca ruchem musi wykonywać swoją pracę nawet wtedy, kiedy w pobliżu nie ma żadnych samochodów.

Nie można dzwonić za granicę

Lokalne karty SIM mają zablokowane połączenia międzynarodowe. Zostawmy to bez komentarza.

Zakaz podróży międzynarodowych

Przeciętny Koreańczyk nigdy nie wyjedzie za granicę kraju. Trzeba otrzymać odpowiednie zezwolenie, co jest praktycznie niemożliwe. Nawet podróżowania między miastami wymaga pozwolenia. Obywatele tego kraju są więc praktycznie odcięci od reszty świata.