Zapalenie pęcherza i hemoroidy – wypróbuj nasiadówkę z kory dębu

11 lipca 2018 12:56
Zapalenie pęcherza i hemoroidy – wypróbuj nasiadówkę z kory dębu

Kora dębu posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości. Pozyskuje się ją z młodych gałęzi i pni drzew wczesną wiosną. Kora, która jest odpowiednio przechowywana zachowuje swoje drogocenne właściwości aż dwa lata.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza i hemoroidy – wypróbuj nasiadówkę z kory dębu #1

Dlaczego kora dębu jest tak cenna?

Kora dębu zawiera garbniki, triterpeny, flawonoidy, kwas fenolowy, żywicę i zdrowe sole mineralne. To wszystko sprawia, że kora dębu posiada wiele cennych dla człowieka właściwości:

-Obniża poziom cholesterolu

-Działa przeciwwirusowo

-Wspomaga odporność

-Leczy biegunki

-Łagodzi wszystkie stany zapalne

-Leczy hemoroidy

-Łagodzi zapalenie pęcherza

-Łagodzi infekcje intymne

Zdjęcie Zapalenie pęcherza i hemoroidy – wypróbuj nasiadówkę z kory dębu #2

Napar z kory dębu można stosować bezpośrednio na skórę, w przypadku dolegliwości skórnych i na włosy. Można ją również pić, aby dostarczać organizmowi cennych składników. Najczęściej jednak stosuje się ją do przygotowania nasiadówek, które wspomagają leczenie hemoroidów, zapalenia pęcherza oraz infekcji intymnych. Jak przygotować taką nasiadówkę?

Wystarczy wlać do wanny ciepłą wodę na wysokość ok. 10 cm i dodać łyżkę wyciągu z kory dębu lub łyżkę pokruszonej kory dębu (korę należy najpierw gotować ok. 15 minut). Należy wejść do wanny i usiąść z podkurczonymi nogami.

Nasiadówkę można również zrobić w misce lub bidecie. Wtedy dodajemy tylko pół łyżki kory lub wyciągu z kory dębu.

#Jak zbierać korę dębu samodzielnie?

Zdjęcie Zapalenie pęcherza i hemoroidy – wypróbuj nasiadówkę z kory dębu #3

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, korę dębu należy zbierać wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Pozyskuje się ją z młodych pni lub gałązek, jeszcze przed tym, jak na drzewie pojawią się młode liście.

Kora, którą zbieramy powinna być gładka i lekko błyszcząca. Kiedy już zebraliśmy korę, musimy ją wysuszyć. Nie można jednak suszyć jej na słońcu. Najlepiej całkowicie odciąć ją od światła. Suszyć korę powinniśmy w temperaturze nie wyższej niż 30-35 stopni C. Po wysuszeniu kora gotowa jest do użytku. Możemy przechowywać ją przez ok. 2 lata. Po tym czasie traci ona swoje właściwości.