Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić

5 lipca 2018 19:52
Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić

Słowacja to świetne miejsce na wakacje lub krótki wypoczynek. Wielu Polaków mieszkających blisko granicy wybiera się tam również na zakupy. Ceny tam są o wiele niższe, a niektóre produkty są bardzo popularne, jednak niedostępne w Polsce. Co więc warto przywieźć ze Słowacji?

#Parenica i Parenicky

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #1

Produkty te to parzony owczy ser. Miłośnicy serów będą zachwyceni jego smakiem oraz sposobem podania – ser ma kształt zwiniętej taśmy i można go rozwijać. Sery dostaniemy w dwóch wersjach: wędzonej i niewędzonej. Stanowią one świetną przekąskę.

#Bryndza

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #2

Na Słowacji prawie w każdym sklepie kupimy bryndzę bardzo wysokiej jakości. Być może z tego względu Polacy tak często ją kupują właśnie w tym kraju. Bryndza jest doskonałym dodatkiem do kanapek oraz stanowi podstawę wielu tradycyjnych słowackich potraw.

#Saris i Złoty Bazant

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #3

Są to prawdopodobnie najpopularniejsze piwa na Słowacji. Szczególnie Polakom przypadają one do gustu. Złoty Bazant dostępny jest również w Polsce, jednak na Słowacji dostaniemy wiele jego rodzajów. Lubiany jest również Saris, który występuje w wielu wariantach, np. 12% alkoholu.

#Oplátky

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #4

Oplátky, czyli wafelki, są również jednymi z ulubionych przekąsek Polaków i nie tylko. W Polsce szczególnie popularne są Horalky, występujące u nas pod nazwą Góralki.

#Batonik Deva

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #5

Deva Klasik to doskonała przekąska dla wszystkich miłośników batoników nadziewanych typu „Pawełek”. Batoniki mają oryginalny smak i mleczno-rumowe nadzienie.

#Slovakia chips i Chrumky

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #6

Słowacy są bardzo dumni z tej lokalnej marki chipsów. Istnieje wiele smaków chipsów, jednak różnią się one nieco od znanych w Polsce marek. Dlatego warto po nie sięgnąć, aby przekonać się, że nie wszystkie chipsy muszą smakować tak samo.

#Tekovsky syr

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #7

Jest to półtwardy, dojrzewające ser wędzony. Jego smak jest intensywny, lekko kwaskowaty. Ser ten produkuje się od 1949 roku. Wiele procesów produkcji zostało zmodernizowanych, jednak wciąż większość wykonywana jest ręcznie, według oryginalnej procedury.

#Kofola

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #8

Kofola to lokalna wersja znanej na całym świecie coli. Głównym składnikiem Kofoli jest syrop kofo, wytwarzany z soku owocowego, cukru, karmelu i kofeiny. Kofola jest jednym z największych konkurentów coca-coli, szczególnie w krajach, gdzie się ją produkuje, czyli na Słowacji oraz w Czechach.

#Tatranský čaj / Tatratea

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #9

Tatrzański czaj jest bazującym na herbacie likierem. Jego receprutra jest spuścizną tradycji Wysokich Tatr. Na Słowacji dostaniemy wiele wariantów tego trunku – od 17% do 72% alkoholu. Oryginalny jest jednak trunek o zawartości 52% alkoholu, sprzedawany w czarnej butelce z napisem Tatratea.

#Czekolada Studentska

Zdjęcie Wybierasz się na Słowację? Poznaj 10 produktów, które warto tam kupić #10

Czekolada ta napakowana jest dużą ilością galaretki, orzechów, bakalii i owoców. Jest to produkt pochodzący z Czech, jednak na Słowacji traktuje się go jako „swój”. Czekolada Studentska jest jednym z najbardziej znanych czechosłowackich produktów. Produkuje się ją 1975 roku.