Spójrz na swoje paznokcie i upewnij się, że nie masz ŻADNEGO z tych objawów!

12 kwietnia 2018 11:27
Spójrz na swoje paznokcie i upewnij się, że nie masz ŻADNEGO z tych objawów!

Paznokcie są odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Nie należy więc zbytnio ignorować ich wyglądu. Nie stanowią one jedynie waloru estetycznego, a mogą nam wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia. Poniżej znajdziecie anomalia związane z wyglądem paznokci, które powinny wzbudzić niepokój.

#Żółta barwa paznokci

Zdjęcie Spójrz na swoje paznokcie i upewnij się, że nie masz ŻADNEGO z tych objawów! #1

Jeśli palisz, paznokcie na palcach którymi trzymasz papieros mogą być pożółkłe od dymu. Jeśli jednak wszystkie paznokcie są żółte i twarde może to wskazywać na problemy z układem oddechowym lub może być to oznaką cukrzycy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jeden żółty i kruszący się paznokieć może być objawem grzybicy.

#Wklęsła płytka paznokcia

Paznokieć łyżeczkowaty objawia się tym, że zamiast lekko wypukły, jest wklęsły. Przyczyną takiego objawy zazwyczaj są problemy hormonalne lub niedobór żelaza i anemia.

#Naparstkowanie paznokcia

Paznokieć naparstkowany to taki, na którym można zauważyć wyraźne wgłębienia, jak na naparstku. Taki objaw często towarzyszy łuszczycy, łysieniu plackowatemu, jednak może być on również wynikiem urazu.

#Ciemna plama pod paznokciem

Ciemna plama pod paznokciem najczęściej jest wynikiem urazu. Pojawia się wtedy pod paznokciem krwiak, który lepiej zgadać u podologa ponieważ może doprowadzić do poważniej infekcji.

UWAGA: ciemna plama może być jednak oznaką również czerniaka podpaznokciowego. Dlatego konieczna jest wizyta u podologa lub dermatologa, który oceni przyczynę zmiany. Czerniak podpaznokciowy najczęściej przyjmuje kształt poziomej linii, jednak może wystąpić w każdym dowolnym kształcie.

#Brązowe paznokcie

Brązowienie paznokci często występuje przy chorobach tarczycy, niedożywieniu, lub nadużywaniu nikotyny.

Zdjęcie Spójrz na swoje paznokcie i upewnij się, że nie masz ŻADNEGO z tych objawów! #2
Źródło: