W sklepach pojawia się coraz więcej podróbek drogich przypraw. Jak je odróżnić?

4 kwietnia 2018 08:29
W sklepach pojawia się coraz więcej podróbek drogich przypraw. Jak je odróżnić?

Żyjemy w czasach, w których podrabia się już praktycznie wszystko. Przyszedł czas również na drogie przyprawy. Spowodowane jest to faktem, że gotowanie stało się bardzo popularne, a drogie przyprawy stały się modnym dodatkiem. Jak więc odróżnić podróbki przypraw od oryginałów?

#Cynamon

Chiński cynamon różni się od oryginalnego tym, że jest zawinięty tylko w jednym kierunku. Oryginalny cynamon natomiast ma obie krawędzie charakterystycznie zawinięte do środka. Oryginał od podróbki można też odróżnić na podstawie aromatu – chiński cynamon pachnie mniej intensywnie.

Zdjęcie W sklepach pojawia się coraz więcej podróbek drogich przypraw. Jak je odróżnić? #1

#Imbir

Oryginalny imbir jest twardy, gładki i ma delikatną skórę. W sklepach często pojawiają się podróbki imbiru z rośliny imbiropodobnej, ich smak, aromat i właściwości są jednak inne. Podróbka charakteryzuje się pomarszczoną skórką.

#Ziarna czarnego pieprzu

Prawdziwy czarny pieprz ma ziarna o średnicy 3-5 mm i po zgnieceniu rozpada się na duże kawałki. Podróbka jest mniejsza i kryszu się pod naciskiem.

#Kurkuma

Sprytni dystrybutorze, aby zwiększyć wagę produktu dodają do kurkumy mąkę. Można to w łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy rozpuścić kurkumę w szklance wody, jeśli na dnie lub powierzchni pojawia się osad, to oznacza, że do kurkumy została dodana mąka.

#Anyż

Prawdziwy anyż zawsze będzie posiadał 8 płatków. Ten podrabiany natomiast 7 lub mniej. Zwróć również uwagę na kolor. Zbyt ciemny kolor anyżu, nawet oryginalnego oznacza, że produkt jest już nieświeży.

Zdjęcie W sklepach pojawia się coraz więcej podróbek drogich przypraw. Jak je odróżnić? #2

#Kardamon

Prawdziwy kardamon ma dość ciemny kolor ziaren. Jeśli kolor jest jasny i pastelowy, to albo są to ziarna innej rośliny zabarwione na zielono, albo jest to kardamon niskiej jakości.

#Gałka muszkatołowa

Prawdziwa gałka muszkatołowa posiada wewnątrz charakterystyczne włókna i jest mniejsza niż podróbka.

#Szafran

Szafran prawdziwy charakteryzuje się przede wszystkim wysoką ceną. Jeśli przyprawa ma podejrzanie niską cenę – lepiej jej nie kupuj. Dodatkowo, kiedy już kupisz szafran wrzuć przyprawę do wody. Podróbka od razu zacznie puszczać sztuczny kolor, a prawdziwy szafran zabarwi wodę dopiero po 15 minutach.