Te objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia. Nie ignoruj ich!

23 marca 2018 13:02
Te objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia. Nie ignoruj ich!

Wapń to minerał, który znajduje się w sporych ilościach w naszych kościach, zębach, krwi i innych tkankach. Nie tylko odpowiada on za zdrowie kości i zębów, ale również układu nerwowego i równowagi komórkowej. Z tego względu nie powinniśmy jego niedoboru ignorować.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia. Nie ignoruj ich! #1
fot. shutterstock

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru wapnia?

#Problemy z zasypianiem

U osób, u których występuje niedobór wapnia pojawiają się również problemy ze snem. Bezsenność i wybudzanie się w nocy może świadczyć o niedoborze tego minerału.

#Problemy z uzębieniem

Zęby w dużej części składają się z wapnia. Kiedy w organizmie pojawia się jego zbyt mała ilość zęby zaczynają szwankować. Mogą pojawić się na nich żółtawe plamy, a nawet niektóre zęby mogą się kruszyć.

#Słabe włosy i paznokcie

Kruchość włosów i paznokci również jest jednym z objawów niedoboru wapnia. Minerał ten ma bezpośredni wpływ na ich kondycję. Kiedy występuje jego niedobór włosy i paznokcie zaczynają pękać, rozdwajać się i kruszyć.

#Bóle kości i stawów

Bóle kostno-stawowe mogą mieć swoją przyczynę w zmniejszeniu się gęstości kości. Spowodowane jest właśnie niedoborem wapnia.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia. Nie ignoruj ich! #2
fot. shutterstock

#Nadciśnienie

Wapń jest jednym z pierwiastków biorących udział w regulowaniu ciśnienia tętniczego. Jego niedobór, jak i innych minerałów, może powodować nadciśnienie tętnicze.

#Silne bóle miesiączkowe

Odpowiedni poziom wapnia w organizmie przyczynia się do złagodzenia bolesnych miesiączek.

#Częste złamania kości

Wapń odpowiada za gęstość kości. W niedoborze wapnia kości tracą swoją gęstość przez co stają się bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia, złamania i pęknięcia.

Powyższe objawy mogą jednak świadczyć o innych chorobach i dolegliwościach. Nie należy ich więc po żadnym pozorem ignorować. Dla pewności zawsze warto udać się do lekarza.

Jak zapobiegać niedoborom wapnia?

Jak z wielu przypadkach dotyczących naszego zdrowia dużą rolę odgrywa dieta. Warto jak najczęściej sięgać po produkty bogate w wapń:

-Nabiał

-Orzechy

-Brokuły

-Ryby

-Jaja

-Szpinak

-Kapusta