Jak zrobić kraszanki w 4 prostych krokach

23 marca 2018 13:01
Jak zrobić kraszanki w 4 prostych krokach

Kraszanki to alternatywa dla klasycznych pisanek. Wyglądają jak misterna robota, ale bez obaw, zrobienie ich samodzielnienie jest wcale takie trudne. Do przygotowania kraszanek, oprócz jajek, będziemy potrzebować jedynie ołówka lub kredki, roztopionego wosku, szpilki oraz barwników.

#Krok 1

W niedużym garnku rozgrzej na małym ogniu wosk. Możesz roztopić świeczkę, najlepiej jeśli będzie to świeczka z naturalnego wosku pszczelego.

#Krok 2

W końcówkę ołówka lub kredki wbij szpilkę. Rozgrzej główkę szpilki w wosku i zacznij malować wzorek na jajku. Możesz robić kropeczki, pociągłe kreski, malować kwiatki, wzór w jodełkę itp.

#Krok 3

Teraz przygotuj sobie wywar z barwnikiem. Barwnik może być sztuczny lub naturalny, np. łupinki z białej cebuli (dzięki nim jajka zabarwią się na brązowo). Jajka z namalowanymi woskiem wzorami gotujemy w wywarze kilkanaście lub kilkadziesiąt minut - w zależności od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać.

#Krok 4

Łyżką wyjmujemy delikatnie jajka. Osuszamy je. Podczas gotowania pod wpływem temperatury rozpuścił się wosk, zostawiając na skorupce stworzone wcześniej wzory. Możesz jeszcze nadać jajkom połysk, przecierając je olejem. Gotowe!

Można też zrobić kraszanki w inny sposób. Zamieniamy kroki i najpierw farbujemy jajka, a następnie malujemy je kolorowym woskiem, którego nie zdrapujemy. W efekcie mamy cudownie zdobione, wzorzyste jajeczka.