Czy herbata odwadnia? Ile możemy jej pić? PRAWDY i MITY na temat herbaty

26 stycznia 2018 09:00
Czy herbata odwadnia? Ile możemy jej pić? PRAWDY i MITY na temat herbaty

Herbata jest drugim pod względem częstotliwości spożycia napojem na świecie. Więcej od herbaty pijemy jedynie wody. Herbata posiada prozdrowotne właściwości i ma przyjemny smak. Czy picie jej w dużych ilościach nie jest jednak szkodliwe?

Zdjęcie Czy herbata odwadnia? Ile możemy jej pić? PRAWDY i MITY na temat herbaty #1
fot. shutterstock

#Mocna herbata zawiera tyle kofeiny, co kawa – MIT

Kofeina w herbacie traci swoje właściwości mniej więcej po 3 minucie parzenia. Wbrew pozorom więc im mocniejszy i ciemniejszy napar, tym mniej nas pobudza. Kofeina w herbacie wiąże się również z polifenolami, co osłabia jej działanie jeszcze bardziej.

#Herbata ma działanie odwadniające - MIT

Wiele osób twierdzi, że z racji tego, iż herbata zawiera kofeinę działa na nasz organizm odwadniająco. Prawda jest jednak taka, że w herbacie znajduje się bardzo mała ilość kofeiny. Nawet bardzo mocny napar z herbaty nie tylko nawodnia organizm tak jak woda, ale również dostarcza nam zdrowych przeciwutleniaczy.

#W torebkach ekspresowych znajduje się gorsza herbata – MIT

Zdjęcie Czy herbata odwadnia? Ile możemy jej pić? PRAWDY i MITY na temat herbaty #2
fot. shutterstock

W torebkach znajdziemy po prostu rozkruszone lub małe liście herbaty. Ma to związek z wielkością torebki. Nie należy więc rezygnować z herbaty w torebkach.

#Herbata zielona jest zdrowsza od czarnej – MIT

Obie herbaty są niezwykle zdrowe, jednak każda z nich inaczej oddziałuje na organizm. Jeśli szukamy faworyta w prozdrowotnych właściwościach, herbatę białą można uznać za najzdrowszą.


#Duże ilości wypijanej herbaty są niezdrowe – MIT/PRAWDA

Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby negatywny wpływ herbaty na organizm. Jednak osoby z anemią powinny unikać picia herbaty w porze posiłku ponieważ zmniejsza ona wchłanianie żelaza. Warto również pamiętać, że herbata jest niezdrowa dla dzieci.