Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć?

23 stycznia 2018 19:19
Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć?

Białe, niewielkie grudki na skórze zwiemy prosakami. Wyglądem przypominają krosty i najczęściej występują u niemowląt. Jednak dorośli również mają z nimi problem. Prosaki nie są bolesne, groźne dla zdrowia ani zaraźliwe. Stanowią jedynie problem natury estetycznej.

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #1
fot. shutterstock

#Co jest przyczyną powstawania prosaków?

Jasne grudki powstają na skutek zapchania mieszków włosowych przez sebum. Ujście gruczołu zatyka się i powstaje prosak. Za ich powstawania najczęściej odpowiadają geny, jednak wielu dermatologów twierdzi, że przyczyny należy szukać w nieprawidłowościach hormonalnych.

W każdym z tych przypadków czynnikiem, które potęguje problem jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry – rzadkie peelingi, zostawianie makijażu na noc, używanie nieodpowiednych dla swojej cery kosmetyków i nieprzestrzeganie zasad zdrowego żywienia.

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #2
fot. shutterstock

#Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem?

Często zaleca się wykonywanie okładu z olejku z drzewa herbacianego. Każdego dnia należy zrobić okład z wacika nasączonego olejkiem. Wacik należy przykładać na 3 godziny, codziennie przez tydzień. Po tym czasie skóra się złuszcza, a prosak razem z nią.

Polecane są również kremy z kwasem AHA, PHA, BHA, glikolowym i migdałowym. Kwasy te mają działanie złuszczające i wnikają w skórę głębiej, dzięki czemu zwalczają niedoskonałości. Kremy z tymi kwasami jednak stosuje się jedynie wiosną lub jesienią, gdyż letnie słońce lub zimowe mrozy bardzo niekorzystnie wpływają na skórę pokrytą powyższymi kwasami.

Największym problemem w przypadku prosaków jest fakt ich nawracania. Jeśli już się ich pozbędziemy konieczne jest odpowiednie dbanie o cerę, aby nie dopuścić do nawrotu. W tym celu warto pamiętać o stosowaniu jedynie lekkich, niezapychających porów kremów, częstych peelingach i codziennym demakijażu.

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #3
Źródło: http://fithacker.ru/articles/7-naturalnyih-sredstv-dlya-izbavleniya-ot-mlechnyyh-pyaten/