Co jeść, a czego unikać, aby zadbać o gospodarkę hormonalną?

5 stycznia 2018 21:53
Co jeść, a czego unikać, aby zadbać o gospodarkę hormonalną?

Na funkcjonowanie układu hormonalnego wielki wpływ ma nasza dieta oraz styl życia. Nieprawidłowe poziomy hormonów są przyczyna wielu dolegliwości, takich jak trądzik, wypadanie włosów, nadmierne tycie, obrzęki, problemy ze skórą i wiele innych. Jak więc zadbać o swoją dietę, aby sprzyjała ona naszym hormonom?

Warto zacząć od wyeliminowania niezdrowych produktów.

Czego należy unikać?

-Zmniejsz ilość mięsa w diecie oraz krowiego mleka. Mogą one zawierać hormony, które przyczyniają się do rozregulowania twojej gospodarki hormonalnej.

-Unikaj produktów sojowych nie poddanych fermentacji.

-Unikaj stresu i znajdź sposób na zrelaksowanie się.

-Zwiększ aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia pogarsza stan gospodarki hormonalnej.

-Unikaj alkoholu.

Zdjęcie Co jeść, a czego unikać, aby zadbać o gospodarkę hormonalną? #1
fot. shutterstock

Jakie produkty włączyć do diety?

#Olej lniany

Produkt ten jest szczególnie zalecany w przypadku nieprawidłowości hormonalnych. Fitoestrogeny zawarte w tym oleju pomagają zwiększyć również płodność oraz zmniejszają stany zapalne w organizmie. Wystarczy 1 łyżka dziennie.

Zdjęcie Co jeść, a czego unikać, aby zadbać o gospodarkę hormonalną? #2
fot. shutterstock

#Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka doskonale wpływa na cykl menstruacyjny kobiety. Zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe i ból podczas menstruacji. Jest on bogaty w kwasy omega-6, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu hormonalnego.

#Drożdże piwne

Doskonałym suplementem diety sprzyjającej hormonom są również drożdże piwne. Zawierają one sporą dawkę cynku i większości niezbędnych nam witamin i minerałów.

Zdjęcie Co jeść, a czego unikać, aby zadbać o gospodarkę hormonalną? #3

fot. shutterstock

#Koper

Koper podnosi poziom estrogenu, dzięki czemu pozwala nam pozbyć się wielu problemów hormonalnych. Warto spożywać go w czasie ciąży – zwiększa produkcję mleka.

#Korzeń maca

Korzeń maca doskonale regeneruje i stabilizuje układ hormonalny u kobiet i u mężczyzn. Pobudza organizm do regeneracji komórek i odmładza. Poprawia również libido oraz płodność.