Krosty na ramionach – co jest ich przyczyną i czy można się ich pozbyć?

27 grudnia 2017 08:25
Krosty na ramionach – co jest ich przyczyną i czy można się ich pozbyć?

U dużej części osób pojawiają się krosty na ramionach. Jedni maja je non stop. U innych zaś pojawiają się one raz na jakiś czas. Są one dość małe i nie sprawiają większych problemów, dlatego większość z nas je ignoruje i nie zastanawia się nad ich przyczyną.

Zdjęcie Krosty na ramionach – co jest ich przyczyną i czy można się ich pozbyć? #1
fot. shutterstock

Jaka jest ich przyczyna?

Krosty spowodowane są rogowaceniem przymieszkowym. Naturalnie w zewnętrznych warstwach skóry gromadzi się keratyna. Jej zadaniem jest chronić nas przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Kiedy jednak gromadzi się jej zbyt dużo, mieszki włosowe zaczynają być nią napchane i się powiększają. Najczęściej dotyczy to osób w okresie dojrzewania i ma podłoże genetyczne

Zdjęcie Krosty na ramionach – co jest ich przyczyną i czy można się ich pozbyć? #2
Źródło: http://www.ohmymag.de/gesundheit/wenn-du-solche-pickelchen-hast-solltest-du-zum-arzt-gehen_art5591.html

Czy można pozbyć się krost?

Próby pozbycia się krost tylko pogarszają stan skóry. Peeling, toniki, pocieranie ręcznikiem – to wszystko wysusza skórę i sprawia, że krost powstaje jeszcze więcej.

Żeby nie pogorszyć stanu skóry należy nie używać mocnych, zapachowych mydeł i mocnego pocierania skóry po kąpieli. Warto również nawilżać dotknięty zmianami obszar, najlepiej za pomocą kosmetyków z witaminą A.

A może to skaza białkowa?

Inną przyczyną krost na rękach może być również skaza białkowa. Główną przyczyną skazy białkowej jest alergia pokarmowa. W leczeniu skazy białkowej najważnieszą rolę odgrywa prawidłowa dieta czyli wyeliminowanie alergenów (najczęściej jest to alergia na białko mleka krowiego). Objawy skazy białkowej występują już od namłodszych lat. Jeśli skaza białkowa ma łagodny przebieg chrosty na rękach będą słabo widoczne.